Kłopoty prawne wokół mistrzostw świata w piłce nożnej w Katarze 2022

Mistrzostwa Świata FIFA 2022 w Katarze to wydarzenie budzące kontrowersje. Wiąże się z tym wiele problemów prawnych. Na przykład łamanie praw człowieka i kwestie środowiskowe.

Mistrzostwa Świata w Katarze będą pierwszymi mistrzostwami świata organizowanymi przez kraj arabski. Kraj został oskarżony o łamanie praw człowieka i kwestie środowiskowe, ale nie pociągnięto go do odpowiedzialności, ponieważ FIFA nie jest organizacją rządową ani organizacją non-profit.

Katar był również krytykowany za brak troski o pracowników migrujących i ich warunki życia.

Jaki jest obecny stan Katarskiej Federacji Piłki Nożnej?

Katarska Federacja Piłki Nożnej jest organem zarządzającym piłką nożną w Katarze. Została założona w 1972 roku i została członkiem FIFA w 1974 roku. QFF organizuje Qatar Stars League i Emir Cup.

QFF był uwikłany w wiele problemów prawnych w ciągu ostatnich kilku lat, co doprowadziło do wielu spekulacji na temat jego przyszłości. QFF został oskarżony o korupcję przez wiele klubów piłkarskich i drużyn narodowych. W listopadzie 2017 roku poinformowano, że FIFA wysłała oficjalne pismo do QFF, prosząc ich o odpowiedź na zarzuty, że naruszyli zasady FIFA dotyczące własności osób trzecich (TPO), które zabraniają klubom jakiegokolwiek zaangażowania osób trzecich z graczami prawa majątkowe i wymaga, aby kluby nie zawierały żadnych umów dających stronom trzecim jakikolwiek wpływ na karierę lub życie osobiste zawodników.

Jakie są obawy FIFA dotyczące Katarskiego Związku Piłki Nożnej?

FIFA wyraziła zaniepokojenie brakiem współpracy Qatar Football Association w dochodzeniu.

Związek Piłki Nożnej Kataru powstał w 1952 roku i jest odpowiedzialny za nadzorowanie rozwoju piłki nożnej w Katarze. FIFA wyraziła zaniepokojenie brakiem współpracy katarskiej federacji piłkarskiej w dochodzeniu w sprawie zarzutów brytyjskiej gazety, że katarski inwestor przekupywał urzędników, aby zapewnić głosy na wybór gospodarza Mistrzostw Świata 2022.

aerial view of city buildings during daytime

Proces prowadzący do wyboru Kataru jako kraju-gospodarza

Katar to mały kraj z populacją 2,6 miliona i nigdy wcześniej nie był gospodarzem żadnej dużej imprezy sportowej. Zostali jednak wybrani na gospodarza Mistrzostw Świata FIFA 2022 .

Proces przetargowy prowadzący do wyboru Kataru na gospodarza był owiany korupcją, przekupstwem i tajnymi umowami. Proces był tak skorumpowany, że doprowadził do tego, że ponad połowa krajów członkowskich FIFA głosowała przeciwko Katarowi, któremu przyznano prawo do organizacji mistrzostw świata.